Üstünkörü Batum Turu

Murat Eray KORKMAZ

Teknolojiyi sever. Okur, yazar; gezer, tozar; tırmanır, fotoğraf çeker; bol yer, bol içer.

12 Yorum

 1. Alpaslan dedi ki:

  Teşekkürler. Eline sağlık. Aradığım kişiyi buldum sanırım ;-) Ipad fiyatlarını hatırlıyor musun?

 2. Alpaslan dedi ki:

  16gb wifi fiyatı sanırım.. Teşekkürler :-)

  • MeraK dedi ki:

   Onu belirtmemişim, doğru.

   iPad Air 32 GB/Wi-Fi: 1249 GEL
   iPad Air 16 GB/Cellular: 1349 GEL
   iPad Air 32 GB/Cellular: 1549 GEL

 3. murat dedi ki:

  merhaba,
  yazınız süper olmuş, bi sorum olacaktı bu konu hakkında çok farklı bilgiler okudum, bir de sizden kesin birşey duymak istedim;) batuma 1 günlük gezi yapacağım, ve kimlikle gireceğim, batumdan almış olduğum iphone veya başka marka elektronik aletlerin vergisini gümrükte alabiliyormuyum? ama buna dikkat kimlikle gircem ve 1 günlük gezi
  cevabınız için şimdiden teşekkürler…

  • Elektronik eşya satın alma ve tax free’den vergi iadesini alma konusunda hiç bir problem yaşamazsınız. Günübirlik giriş-çıkışlarda sadece alkol ve sigara alamıyorsunuz. Elektronik eşyalarda öyle bir ksıtlama yok.

 4. caner dedi ki:

  hocam bir sorum olacaktı benimde. nufus cüzdanı ile vergi iadesi almamız için nufus cüzdanımızın tercümesini yaptırmamız gerekiyormu? böyle birşey duymuştum ve doğru ise bu işlem için neler yapmak gerekiyor?

  • Önceden böyle bir uygulama mevcut. Nüfus cüzdanını yakında bir noterden Gürcüce’ye çevirip o şekilde vergi iadesi alabiliyordunuz. Geçtiğimiz aylarda tax free masası önünde denk geldiğim biri herhangi ek bir işlem yapmadan direkt kimliği ile tax free aldığından söz etti. Anladığım kadarıyla o uygulamayı kaldırmışlar. Yine de birinci elden bir tecrübem olmadığından net olarak bir şey diyemiyorum. Eğer ki tercüme gerekirse, yakın mesafede noter var. Gidip 5 dakikada uygun fiyata (yanlış hatırlamıyorsam 20 TL civarı bir şey deniliyordu) halledebilirsiniz.

   Tecrübelerinizi daha sonra burada paylaşıp bizleri de bilgilendirirseniz sevinirim.

 5. Su dedi ki:

  Merhaba, elektronik eşya almak için Türkiye’denBatum’a gitmek mantıklı mıdır sizce?

  • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

   Ne alacağınla ilgili aslında. Zira baktığımızda telefon dışında bir çok ürün -kurların yüksek olmasından dolayı- Türkiye’de daha ucuza gelebilmekte. Aynı şekilde Türkiye’de taksit imkanı da mevcut. Yapılacak en doğru şey, almak istediğiniz ürünler için Türkiye’den bir fiyat listesi çıkarıp Batum’daki fiyatları karşılaştırıp değip değmeyeceğine karar vermeniz.

   Telefon için durum farklı elbette. Vergi iadesiyle birlikte gayet uygun fiyata alınabilir.

 6. çınar bektaş dedi ki:

  ben 1 hafta sonra gürcistana gideceğim ve sigara ve alkol alabilirmiyim normalde günübirlik gitmei düşünüyorum o şekilde gittiğimde içki yada sigara sokabiliyormuyum o 1 günlük gezide neler yapabilirim ayrıca tavsiyeniz varmı

  • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

   Bildiğim kadarıyla sigara/alkol için en az 3 gün ülkede kalmanız gerekmektedir. Yine de gümrükte farklı uygulamalar olabilir. 1 günlük gezi için de yazı içerisinde belirtilen yerlere göz atabilirsiniz. Nispeten küçük bir şehir Batum. Bir günde, yüreyerek her yerini gezebilirsiniz. Dilerseniz yerel minibüslerle botanik bahçesine gidebilirsiniz ek olarak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: