Budapeşte’de Yaşam ve Erasmus Harcamaları

Murat Eray KORKMAZ

Teknolojiyi sever. Okur, yazar; gezer, tozar; tırmanır, fotoğraf çeker; bol yer, bol içer.

Bunlara da Göz At...

7 Yorum

 1. seyyahelma dedi ki:

  Çok ama çok iyi bir yazı olmuş. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

 2. ebru dedi ki:

  süpersiniz ya çok tesekkurler..

 3. Ekrembjk dedi ki:

  Biz burda yaşıyoruz bu kadar uygun değil buralar niye yalan söyliyip yanlış bilgilendiriyorsun milleti

  • MeraK dedi ki:

   Ekrem merhabalar,

   Keşke böyle keskin çıkış yapmak yerine yanlış olan noktaları belirtip düzeltseydin. Böylece bende yazıyı güncellerdim.

   Diğer yazılarımı okumadığını varsayıyorum. Ben de Şubat-Temmuz 2013 arasında Erasmus için Budapeşte’deydim. Yaklaşık 6 ay orada kaldım. Burada yazdıklarımda o süreçte elde ettiğim bilgilerin, deneyimlerin sonuçlarıdır. Sırf en doğru şekilde fikir versin diye Budapeşte’den ayrılmadan hemen önce (Haziran 2013 sonu) markete gidip tek tek burada yazdığım her şeyin fiyatını not alıp burada paylaştım. Keza diğer konularda verdiğim rakamlarda kendi faturalarımdan ve o tarihlerde farklı kiralama sitelerinden alınmış rakamlardır. Keza yine doğru fikir vermesi açısından ilgili tarihler için Forint-Euro-Türk Lirası dönüşümlerini de yazdım.

   Geçen süreçte mutlakaki fiyatlarda değişm olmuştur; ben burada yazıların mutlak surette olduğunu iddia etmiyorum. Ama yine de 2-3 ay içerisinde ekonomide özel bir durum olmadıysa bahsettiğin kadar da dramatik bir değişim olduğunu zannetmiyorum. Bilgiler yüzde yüz doğru olmamakla birlikte fikir verebilme açısından hala daha kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum.

   Belirttiğim gibi yanlış olduğunu, güncellenmesi gerektiğini düşündüğün yerler varsa belirtirsen seve seve gereken şekilde ben de yazıyı güncellerim.

   • NAZ dedi ki:

    Şu an bende Budapeşte’de erasmustayım ve her şey gerçekten bu kadar uygun fiyatlı.Biraz fazla çıkış göstermişsiniz…..

 4. fatih dedi ki:

  merhabalar yeniden.
  alacağımız hibeler için Ziraat Bankası’ndan EURO hesabı açtırmamızı istediler. Ancak duyduğum kadarıyla Budapeşte’de Ziraat şubesi yokmuş sanırım. Başka bir bankadan EURO hesabı açtırsam devlet o hesaba para yatırır mı, yoksa Ziraat olması zorunlu mu?
  Önerebileceğin ve orada para çekmede sıkıntı yaşatmayacak başka bir banka var mı?
  Teşekkür ederim.

  • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

   Bir ara Yapı Kredi’nin bir anlaşması olduğu söyleniyordu ama sonra öyle bir şey de olmadığına dair bir şeyler okumuştum.

   Genelde paranın yatacağı bankayı okul belirliyor. İlk etapta o bankadan hesap açmanız gerekmektedir. Macaristan tarafında ise ben yerel banka hiç kullanmadım. Herhangi bir bankamatikten her para çekişinizde bir miktar komisyon alıyor bankalar. Ben ayda bir para çektim nakit olsun diye onun dışında hep kredi kartı kullandım. Tavsiyem de bu yönde. Yok sürekli nakit çekerim, elde nakit bulundurmam diyorsanız en ekonomik yöntem Macaristan’da yerel bir bankadan hesap açtırmak olacaktır. Onun dışında -bildiğim kadarıyla- tüm bankalar para çekerken sizden komisyon almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: