Erasmus için Vize Başvurusu

Murat Eray KORKMAZ

Teknolojiyi sever. Okur, yazar; gezer, tozar; tırmanır, fotoğraf çeker; bol yer, bol içer.

Bunlara da Göz At...

104 Yorum

 1. ebru dedi ki:

  Online basvuru sırasında sadece persembe gunlerine randevu alabiliyoruz vize için, değişmiş olabilir mi acaba gün ?

  • MeraK dedi ki:

   Macaristan Konsolosluğu’nun web sayfasını yeniden kontrol ettim: http://www.mfa.gov.hu/kulkepviselet/TR/tr/tr_Konzuliinfo/otorum.htm

   Web sayfasında yer alan mevcut bilgiye göre halen “Cuma günler 9-12 arası”nda oturma izinli vize başvurularını kabul alıyorlar ve bu tarihler dışında yapılan başvuruların değerlendirilmeyeceğini belirtiyorlar.

   İsterseniz gitmeden önce telefonla bilgili alıp tarihleri/saatleri netleştirin; boşuna git-gel yapmayın. Eğer tarihler/saatler farklı ise bana da bilgi verebilirseniz ben de bu vesileyle yazıyı güncellerim.

   Teşekkürler, kolay gelsin şimdiden.

 2. ebru dedi ki:

  Bahsettiğiniz link Ankara daki Konsolosluk ben ona dikkat etmemişim sanırım, İstanbuldan alıyorum randevuyu persembe gunlerine veriyor. Websitesinde de cuma günü diye bir ibare göremedim ama yanlış da bilgilendirmek istemem. Fakat cuma gunu durumu sadece Ankara için geçerli de olabilir. Teşekkürler tekrar bilgilendirme için.

  • MeraK dedi ki:

   Doğru. Ben hiç o kısma dikkat etmemişim. Bilgilendirme için teşekkürler. Ben de şimdi yazıyı da güncelleyip İstanbul için güncel bilgiyi de ekledim.

 3. şevket dedi ki:

  istanbul için en geç 29 ağustosa randevu veriyo sistem ama cok geç.yapılabilicek başka bişey var mı?yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.

  • MeraK dedi ki:

   Ankara’yı da bir kontrol edin isterseniz? Gerçi bazı ülke konsoloslukları illere göre ayırıyorlar. Eğer ki başvurabiliyorsanız Ankara’dan başvurmayı deneyin, oranın tarihlerini kontrol edin. Onun dışında yapılabilecek -bildiğim kadarıyla- maalesef pek bir şey yok.

   Ortalama 10-15 gün içerisinde vize onaylıyor. Gidiş tarihlerinizi planlarken bunu da göz önünde bulundurun.

   • şevket dedi ki:

    aynen dediğiniz gibi yaşadığın bölgeye göre ayırıyorlar başvuru yapabiliceğimiz yerleri.ankara dan başvuru yapıp yapamayacağımızı nerden öğrenebiliriz tam olarak?

    • MeraK dedi ki:

     Konsoloslukla görüşüp onlardan en doğru bilgiyi alabilirsiniz. Telefon numaraları konsolosluğun web sayfasında mevcut.

     Denemekten/sormaktan zarar gelmez.

     • şevket dedi ki:

      peki çok teşekkürler.

     • MeraK dedi ki:

      Şimdi bir yazıya/hatırlatmaya denk geldim. Konuyla ilgili konsoloslukla görüşenler olmuş. Söylediklerine göre Ankara’dan da başvuru yapabilmek mümkünmüş.

      Bilginiz olsun.

     • şevket dedi ki:

      ankara için randevu alırken hergüne randevu veriyo .yani sadece cuma günlerine değil.değişmiş olabilme ihtimali varmıdır?

     • MeraK dedi ki:

      Diğer tarihler normal vize başvuruları için. Oturma izinli başvurular sadece Cuma günü 9-12 arasında kabul ediliyor.

     • şevket dedi ki:

      kusura bakma cok fazla soru sordum.bişey daha var.vize müracatında ucak bileti rezervasyonu istendiğini duydum.ama sitede yazmıyo.ucak rezervasyonunu vizeden önce yaptırmamıza gerek var mı?

     • MeraK dedi ki:

      Hayır. Ulaşımla ilgili olarak herhangi bir bilet/rezervasyon onayı istemiyorlar.

 4. Çağrı dedi ki:

  Arkadaşım çok güzel bir iş ortaya koymuşsun Allah razı olsun :). Sağdan soldan okuduğum kadarıyla 2 şey de ben söylemek isterim izninle:
  1) Erasmus’a hibesiz gidenler için istenen belgeler arasında ayrıca banka hesabınızın son 3 ayki hesap dökümü de isteniyor.

  2) 15 günlük otel rezervasyonu yaptıran bir arkadaşa en az 3 haftalık olması lazım denmiş.Sorun çıkarmamışlar işleminde sadece sonrasında ivedilikle onlara 1 haftalık daha rezervasyon emailini göndermelerini istemişler.Bir sorun çıkmamış ancak bilginiz olsun.

  • MeraK dedi ki:

   Ek/güncel bilgiler için çok teşekkürler Çağrı, faydalı oluyorsa ne ala.

   En kısa zamanda yazıyı güncelleyip bu bilgileri de ekleyeceğim.

 5. Harun dedi ki:

  Merhaba, öncelikle bu harika ve detaylı bilgiler için çok teşekkür ediyorum.
  Detaylı olması zaten bulunmaz nimet.

  Ben de randevuyu 29’una alabildim anca o tarihe veriyolardı.
  Eğer 15 gün maximum süreyse 13 Eylül’de çıkması lazım en geç. 17’sinde okulda olmam lazım ve malesef 15’inde uçağım var. ve vize o tarihte çıkmaz diye çok endişeleniyorum şu an. 15 günü aşma ihtimali nedir ki acaba :/

  • MeraK dedi ki:

   Harun merhabalar,

   Endişe etmene gerek yok. Tabii ki pasaport eline ulaşana kadar hiç bir şekilde net bir şey söyleyebilmek mümkün değil ama takip ettiğim kadarıyla şu aralar oldukça hızlı geri dönüş yapıyorlar. 3-4 gün içinde vizeleri çıkanlar dahi var. Tahminim o ki bir problem olmadan, 15 güne kalmadan vizeni alacaksındır.

   Şimdiden kolay gelsim.

   • Harun dedi ki:

    inşallah.
    bir de ben Budapeşte’de evimi tuttum. ve karşı taraf imzalı kontratımı maille yolladı. Mail çıktısı yeterli olur mu acaba vizede?

    • MeraK dedi ki:

     Vize başvurusu için yeterli olur. Zaten önemli olan Budapeşte’ye gittikten sonra yapacağın Oturma İzni Başvurusu ve orada vereceğin belgeler. Onlarla ilgili detaylı bilgiyi de burada bulabilirsin.

 6. bilgehan dedi ki:

  öncelikle faydalı ve detaylı bilgiler için teşekkürler, benim sormak istediğim başvuru sonrasında vize onaylandıktan sonra pasaportun teslimi için ankaraya tekrar gitmemiz gerekiyor mu? yoksa posta yada biri vasıtasıyla aldırabiliyor muyuz. ???
  teşekkürler

  • Bilgehan merhabalar,

   Kargo/posta ile göndermiyorlardı benim bildiğim. Ya kendiniz ya da bir yakınınız/tanıdığınız teslim alabilir diye düşünüyorum. Benim kardeşim almıştı pasaportumu.

 7. ozkan dedi ki:

  bilgiler için çok teşekkürler. oldukça özenli ve açıklayıcı yazmışsın. benim sorum sağlık sigortasıyla ilgili. bunu 1 kereye mahsus çıkarmtak yeterli oluyor mu. yoksa macaristan’da da ayrıyetten çıkarmamız gerekiyor mu? gideceğim üniversitenin sitesinde aylık sağlık sigortası 50-60€ civarındadır diyordu. yoksa o başka birşey mi?

  • 1 kereye mahsus çıkarmak vize aşaması için yeterli. Seyahat sağlık sigortası için şöyle bir durum var lakin. Bu sigorta sadece “acil” durumları kapsayan bir sigorta. Normal bir hastalık vb. durum için hastaneye gittiğinizde yaptığınız harcamaları vs karşılamıyorlar. Bu yüzden gittiğiniz ülkedeki yerel sigorta firmalarından sağlık sigortası almanız tavsiye ediliyor. Bahsettiğiniz ücret de muhtemelen bu tür bir sigortanın ücretidir. Bunu alıp almamanız biraz size kalmış oluyor. Bol bol C vitamini ve biraz dikkatle atlatırım diyorsanız seyahat sağlık sigortası yeterli olacaktır.

 8. Zeynep dedi ki:

  Çok acil bir şey sormak istiyorum, Evet Ankara konsolosluğu için erasmus vize başvurusu saat 9-12 arasında yapılmalıdır diyor ancak İstanbul konsolosluğu için öyle bir şey söylemiyor. Siz bu bilgiyi nerden biliyorsunuz? Ayrıca ben randevu almak için oturma izni vize işlemini seçtiğimde bana saat 4e kadar bütün randevuları gösterdi. Ama mesela Ankaradan oturma izni randevusu alınca saat 12ye kadar randevu veriyor. Bu durumda İstanbul’la Ankara aynı olamaz. Bununla ilgili kesin bir bilgin var mı? Çünkü dediğim gibi konsoloslukta öyle bir bilgi yazmıyor.

  • Biraz geç bir cevap olacak, kusura bakmayın. İnşallah sorunsuz halletmişsinizdir. Bundan sonra konuyla ilgili bilgi almak isteyenler için belirtmek gerekirse, esas olan durum randevu sayfasında “Residence Permit (except family reunion and work) / Tartózkodási engedély iránti kérelem (Applications for Residence Permit)” seçeneği ile randevu almanız. Bu seçenek seçildikten sonra gerek Ankara için gerekse de İstanbul için hangi tarih/saati veriyorsa o tarih/saatler geçerlidir. Zaman zaman Ankara ve İstanbul için uygulama/saat değişiklik gösterebiliyor. İlgili seçenekle randevu alındıktan sonra endişe edecek bir şey yok.

 9. Kıvanç dedi ki:

  Merhaba,
  Ben yüksek lisans için Macaristan a gidiceğim. Sormak istediğim sağlık sigortasini 24 aylık mi yaptirmam gerekiyor ? Bununla ilgili bilginiz varsa cok sevinirim.

  • Bu konuda konsolosluktan daha net/doğru bilgi alabilirsiniz aslında. Normalde, vize için başvuru yaptığınız tüm süreyi kapsıyor olması lazım hali hazırda alacağınız seyahat sağlık sigortasının. Ancak sizinki gibi bir durum için farklı bir uygulama yapıyorlar mı, emin değilim. Dediğim gibi konsolosluğu arayıp bilgi almanız daha doğru olur. Buradan da edindiğiniz bilgiyi paylaşırsanız sevinirim.

 10. Emirhan Neccaroğlu dedi ki:

  Merhaba
  Kalınacak yerle ilgili olarak booking.com dan 10 rezervasyon yaptırırsam vize başvurusu sırasında bir sıkıntıyla karşılaşırmıyım ? teşekkürler

  • Macaristan’a gittiğinizde yeniden oturum iznine başvurmanız gerektiğinden, ilk vize başvurusu esnasında çok dikkat etmiyorlar. Ben de 5-6 günlük hostel rezervasyonuyla başvurup, vizeyi aldıktan sonra iptal ettirmiştim. Bir problem olacağını düşünmüyorum.

 11. Ersan İMAMOĞULLARI dedi ki:

  Hocam merhaba, oturma izni talep formu örneğine baktım, fakat diğer indirdiğim oturma izni talep formu ile örneği arasında bazı farklılıklar var ve örnekte doldurulmayan yerlerde var, oraları doldurmuyor muyuz, doldurmamamız gereken kısımlara çarpı atmışlar zaten o yüzden soruyorum, şimdi o çarpı haricindeki boşluklardan doldurmadığımız olupta vize başvurusuna gittiğimizde sıkıntı çıkarmasınlar :/

  • Evraklarda zaman zaman güncellemeler yapılıyor. Belirttiğiniz tarzda bir değişiklik varsa örnek forma en yakın/uygun şekilde doldurmaya çalışın. Örnek formda yer almayan bölümleri de gözden geçirin. Verebileceğiniz uygun cevaplar varsa yazın yoksa boş geçin. Zaten evrakları sizden alırken göz atıyorlar. Bir eksiklik vs. olursa size yardımcı olurlar, endişelenmenize gerek yok inanın.

 12. Ahmet dedi ki:

  Merhaba, 5 Şubatta erasmus için macaristana gidiyorum, 19 ocak için “Tartózkodási engedély iránti kérelem” seçeneğiyle randevu aldım. Ayrıca erasmus hibesi almaya da hak kazandım. Sorum şu yukarıda belirttiğiniz başvuru için gereken 7 temel belge dışında, sponsor bilgileri gibi, anne ya da baba tarafından imzalanmış, Macaristan’daki tüm masraflarımızı karşıladıklarını belirtir noter onaylı taahhütname ve taahütnameyi veren kişinin banka hesabının son 3 aylık dökümü ve bunun dışında daha da ekstra belgelere ihtiyacım var mıdır?

  • Daha önceden okuldan alınan belge dışında masraflarınızı karşılamak içi hesap bilgileri vb. istiyorlardı. Ama artık sadece okuldan alacağınız erasmus hibe evrakınız yeterli oluyor. Ek olarak herhangi bir sponsorluk belgesi, anne-baba imzası vb. gerekmemektedir. Yine de kolayca edinebilirseniz/dilerseniz yanınızda getirmeniz elbette ki süreçte size kolaylık sağlayacaktır.

 13. Burak dedi ki:

  Merhaba. Bende oturma izni için başvuru randevusu aldım ancak çarşamba gününe verdi.Sistem değişmiş olabilirmi ? Birde oturma izni esnasında aldığımız vize schengen vizesimi ? Ben viyanadan macaristana geçmeyi düşünüyordum ilk girişte nasıl yapmamı önerirsiniz?

  • Burak merhabalar,

   Gün/saatlerde zaman zaman değişiklikler yapılabiliyor. O yüzden en güncel bilgi için her zaman konsolosluğun sitesini takip etmek gerekiyor. Vize başvuru sisteminde önemli olan oturum izni için başvuruda bulunmak ve seçim olarak oturum iznini içeren seçeneği seçmek. Daha sonrasında sistem hangi gün/saatleri veriyorsa onlar içerisinden dilediğini seçebilirsin; problem olmaz. Normal vize için gün alıp giden bazı arkadaşların başvurularını da kabul ettiklerini söyleniyor. Ama aksi durumda söz konusu. O yüzden ilk başvuru esnasında oturum izinli başvuruyu seçmek gerekiyor.

   Aldığınız vize schengen vizesi ve tüm schengen bölgesinde geçerli. Ancak ilk etapta bize tek girişlik vize veriliyor. Macaristan’da oturum izni almadan schengen bölgesinden çıkarsanız pasaportunuzdaki vizeyle tekrar giriş yapamazsınız. Ben de Almanya aktarmalı gitmiştim ve schengen bölgesine Münih’ten girmiştim. Siz de benzer şekilde Viyana’dan giriş yapabilirsiniz. Eğitim için geldiğinizi belirttiğinizde sorun çıkarmıyorlar.

 14. Jeren dedi ki:

  Merhaba size Facebook sayfanız dan ulaşmaya çalışdım. Ben Türkmenistan uyruklu öğrenciyim. Erasmus için Macaristan’a gideceğim ama hiç bir sayfada yabancı uyruklu öğrenciler için bilgi bulamadım. Benim yurt dışı pasaportum var zaten. Bu pasaport Macaristan ülkesi içinde geçerli midir bunu nereden öğrenebilirim. Emniyet Müdürlüğü bununla ilgili bilgi verebilir mi sizce?

 15. Oğuzhan dedi ki:

  Önümüzdeki sene erasmus için BME yi düşünüyodum ben de. Yazılarınızın hepsini soluksuz okudum. Belki elli tane siteden elde edemeyeceğim tüm bilgilere ulaştım. Şimdi düşünmekten fazlası oldu BME benim için. Teşekkürler

 16. elif dedi ki:

  Merhabalar,
  Bilgilendirmelerinizden ötürü gerçekten çok teşekkürler. Yazınızı okuduktan sonra aklımda işlemler kısmı daha sistemli hale geldi, yoksa neresinden başlayacağız telaşına kapılmaya başlamıştım :) Ağustos sonuna ders dönemimiz başlıyor bizimde. Ağustos ortalarında gidelim diye düşündüğümüz için de işlemlere başlayalım dedik bu haftadan itibaren. umarım zamanlama olarak doğru hesaplayabilmişizdir.:) Daha önceden Erasmusla Macaristana giden bir arkadaşıma vizeyle ilgili bazı şeyleri sormuştum. O da, Ankara’nın hostel rezervasyonu kısmında sorun çıkardıklarını, kendisinden 1 yıl sonra İstanbul konsolosluğundan başvuran arkadaşının ise hiç sıkıntı yaşamadan vizesini aldığını söyledi. Böyle bir fark var mıdır cidden. Bursa’dayım şu an ama Ailem de Ankara’da olduğu için Ankara’yı düşünmüştüm baştan beri. Eğer bu konuda bi bilginiz varsa, aydınlatırsanız çok sevinirim.

  • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

   Hiç bir problem yaşamazsınız. Ben de -ücretsiz, iade edilebilir- 2 haftalık hostel rezervasyonu yaptırıp çıktısıyla beraber başvuruda bulunmuştum, hiç bir sorun çıkarmadılar.

   Zaten bizim aldığımız vize oturum izinli vize ve Macaristan’a gittikten sonra 1 ay içerisinde oturum belgesi almamız gerekiyor. O yüzden açıkçası ilk başta verilecek hostel rezervasyonu, kira kontratı vs aslında çok da bir anlam ifade etmiyor. Siz 2 hafta bir hostel rezervasyonu yapıp çıktısını alın. Sorarsalar da bir kaç ev baktım, gittiğimde kiralayacağım dersiniz olur biter.

   • Elif dedi ki:

    cevabınız için çok teşekkürler, tavsiyelerinize uyacağız inşallah. ( vize randevumu aldım, önümüzdeki haftaya bu arada) Birde dediğiniz gibi en zoru ev bulma kısmıymış gerçekten. Şu an size o kadar hak veriyorum ki.. ev bakma işi, hergün düzenli yaptığım bi aktivite haline dönüştü ama hala içimize sinen bi yer bulamadık. Gitmeden halledelim istiyoruz biraz da.. Ama biraz eli yüzü düzgün olsun falan derken fiyat en aşağı 600 euro+diğer ücretler+ 1- 2 aylık depozitoyu buluyor. ( iki kişilik tabi bu bahsettiğim.) Normal mi bu fiyat aralığı bilmiyorum ama bulamazsak başka razı olacak gibiyiz. Bu konuda da fikrinizi almak isterim.

    • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

     Kira konusunda o dönem ve sonrasında aklıma gelenleri şurada yazmıştım: http://www.merakligezgin.com/budapestede-ev-kiralama-ve-konaklama/

     Bakmadıysanız bir göz atın. Kötü semt/kötü evler haricinde belirttiğiniz fiyatlar nispeten normal. Belki biraz daha detaylı harcamayla 500 avrolara düşebilirsiniz. Geri kalan depozito vb. kısımları ise ev sahibiyle bir şekilde anlaşıp ayarlayacaksınız. Ben 1 kira depozito vermiştim ve son kira olarak da o depozitoyu saydırmıştım. Siz de bu şekilde yapabilirsiniz mesela. En azından depozitom iade olur mu kalır mı diye düşünmezsiniz.

     • Elif dedi ki:

      İnceleme imkanım oldu yazınızı, hatta yüzümde bi tebessümle okudum tamamını.. Çünkü içimden bi ses sanki bizim sonumuzda böyle olacakmış demiyor değildi hani :) (internetteki afilli görünen fotoların, gidince hüsranla sonuçlanması noktasında en azından ). Aslında, bizi en zorlayan kısım, kontratların en az bi yıl seklinde olması. ve çoğu ev sahibi bundan daha az bi süreyi kabul etmiyor. Biz sadece bir dönemlik kalacağız, Bu da secenekleri baya kısıtlıyor.İçimize sinen bi yer bulabilirz en kısa zamanda diye umut ediyoruz artık:)

 17. fatih dedi ki:

  merhabalar. bilgiler gerçekten çok yardımcı oldu teşekkürler. güz dönemi için budapeşte de olacağım. kabul mektubumda açık biçimde dönem bitiş tarihi olan 29 ocak’a kadar ağırlayacakları yazmaktadır. ancak ben ikinci dönem için de orada öğrenim görmek için istekte bulunacağım. bunun için oturma iznim için 1 yıllık istekte bulunsam bir sıkıntı yaşar mıyım? bir diğer sorum; orada kalacağım yurt ile sözleşme yaptım ancak kesin olarak gideceğim belli değil, daha rahat edebileceğim bir yer bakıyorum. oturma izni için istenen kalınacak adres yerine bu yurdun adresini şimdilik yazsam ve oraya gidip başka bir yer bulduğumda değiştirsem, hem Türkiye’de hem Macaristan’da bir sıkıntıyla karşılaşır mıyım vize işlemleri sırasında?
  teşekkür ederim.

  • fatih dedi ki:

   Ayrıca, sigortamı da oturma izni süresiyle aynı sürede almak zorunda mıyım? Kısacası; aklımda olan iki dönem kalma düşüncesine yönelik işlemleri hemen şimdi mi yapmalı yoksa bir dönemden sonra gelip aynı işlemleri yinelemeli miyim?

  • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

   Vize süresini direkt olarak kabul mektubundaki tarihlere göre veriyorlar. Ona yapabileceğiniz çok bir şey yok ilk etapta. Keza oturum izni için de o tarihleri baz alıyorlar. İkinci dönem kalmanız durumunda okuldan alacağınız bir yazı ile hem vize hem de oturum iznini uzatabilirsiniz, problem olmaz.

   Vize başvuru esnasında vereceğiniz konaklama ile ilgili belgeler çok önemli/bağlayıcı değil. Önemli olan Macaristan’da oturum iznine başvururken sunacağınız belgeler. İlk etapta yurt bilgilerini kullanın. Daha sonra kalacağınız yer netleştirdikten sonra oturum izni başvurusu esnasında yeni yerinizin adresini verebilirsiniz.

   Seyahat sağlık sigortasını da vize süresini kapsayacak şekilde yaptırın. İlk etapta 6 aylık vize yetecektir ama ileriye yönelik herhangi bir sıkıntı yaşamamak için 1 yıllık yaptırabilirsiniz.

   • fatih dedi ki:

    sigortamı 1 yıllık yaptırdım ancak -Güneş Sigorta dahil- tüm sigorta şirketlerinin poliçelerinde ne yazık ki 92 günlük kullanım sınırlaması vardı. dolayısıyla 3 ay sonra sigorta kapsamında çıkacağım. bu bir sıkıntı oluşturur mu? ayrıca hem İngilizce hem de Türkçe poliçe aldım. konsolosluğun bir koşulu var mı dile dair?

    • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

     Dil ile ilgili olarak özel bir koşul yok. İngilizce olanı işinizi görecektir.

     Her ne kadar sigorta yaptırıyoruz gibi gözükse de aslında pratikte o sigortanın vize alımı hariç çok da bir işe yaradığı söylenemez. O yüzden çok dert etmeyin. Yalnız eskiden o 92 günlük ibarenin yer almaması gerektiğini, direkt olarak tüm süreyi kapsayacak şekilde olmasını istiyorlardı. Bu konuyla ilgili konsoloslukla veya sigorta şirketiyle görüşmekte fayda var.

 18. Oğuzhan Kağnıcı dedi ki:

  Merhaba,

  Bilgilerini bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederim. Bize cidden çok yardımcı oluyor.

  Önümüzdeki fall dönemi benle arkadaşım King Sigismund Business School’da olacağız. Haftaya da vize görüşmemiz var. Hemen hemen tüm belgelerimiz hazır. Sana sormak istediğim şu; Bu yıl Ulusal Ajans hibeleri Eylül ayı içerisinde açıklayacak. Yani şuan da bize hibe çıktı mı çıkmadı bilmiyoruz. Dolayısıyla vize görüşmesinde bunu sunamayacağız. Sitelerinde şöyle bir ibare var; Hibesiz gidiyorsanız Macaristanda kaldığınız süre içinde hayatınızı idame ettirebilecek kadar paranızın olduğunu kanıtlar banka hesabınızın son 3 aylık dökümü. Sanırım bizi bu kategoriye koyacaklar biz yaklaşık 5 ay orada kalacağız :) Sence banka hesabına göstermelik ne kadar yatırmalıyız ?! ( 1.000tl – 5.000tl )Ya da daha doğrusu döviz hesabı kabul ederler sanırım? Birde sen pek önem vermiyorlar demişsin ama biz evimizi tuttuk kira sözleşmesini yaptık ama çok basit duruyor.( Anlaşma maddelerini, ücreti, evin adresi, bizim kişisel bilgilerimiz yazıyor ama karşı tarafın sadece ismi var tabii en arkada da karşılıklı imzalarımız var) Bu şekilde kabul ederler mi?

  En azından tavsiye verebilirsen sevinirim iyi günler.

  • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

   Mesajını biraz geç gördüm, kusura bakma Oğuzhan. Umuyorum ki sorunsuz bir şekilde halletmişsindir işlerini. Kolay gelsin. Şimdiden keyifli bir Erasmus süreci geçirmeni dilerim. Eğlemene bak! :)

 19. gülçin dedi ki:

  Merabalar yazı için teşekkürler hostelden alınan teyit mail inin çıktısı vize için yeterli mi karşı otelden belge gönderilmesi lazım diye birşey duydum. Ve de konsolosluk sayfasında en az 5 gün yazıyor burda 10 gün demişsiniz ? Teşekkürler

  • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

   Çıktı yeterli olacaktır Gülçin. Herhangi bir şey gönderilmesine gerek yok. Eğer belirttiğiniz gibi konsolosluk sayfasın bir bilgi varsa doğrudur. Ben başvurduğumda net bir bilgi yoktu, sağlam olsun diye ben 10 günlük yapmıştım.

 20. ezgi dedi ki:

  Konsolosluğun sitesinde Türkiyedeki üniversiteden Erasmus Değişim Programı ile gittiğinizi ve aylık alacağınız burs miktarını belirtir belge yazıyordu. Orada belirtiğimiz burs miktarı alacağımız aylık hibe miktarı değil mi? Ayrıca hibeli gittiğimizi gösterir belge mi hazırlamalıyız?

  • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

   Evet bahsettiğiniz gibi burs miktarı, aylık hibe miktarına eşit. Okuldan size verilecek olan belgede zaten burs miktarınız yazıyor olacak. Vize başvurusu için bu belge yeterli.

 21. yiğit dedi ki:

  Merhaba,

  Bilgilerini bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederim. Bize cidden çok yardımcı oluyor.

  ben güz döneminde macaristana gideceğim.gideceğim okul kabul mektubunu geç gönderdi bu sebeple benimde vize için randevu tarihim cok geç zamana kaldı.benim 7 eylulde macaristanda olmam gerekiyor ancak benim en erken bulabildiğim tarih 4 eylul. en yakın o zamana randevu verebiliyorlarmış.benim randevuyu daha erken bi zamana aldırma imkanım var mı ? varsa bunu nasıl yapabilirim ? teşekkürler.

  • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

   Bu konuyla ilgili olarak konsoloslukla veya aracı acentelerle görüşmeyi deneyin. En net bilgiyi onlar verebilir.

   • yiğit dedi ki:

    Konsolosluğa maduriyetimi anlatan ingilizce mail attım. Ertesi gün randevuyu 2 hafta öne çektiklerine dair geri dönüş yaptılar. Diğer konsoloslukları bilmiyorum ama Macaristan konsolosluğunda sıkıntı yaşayanların bu yola başvurmasını tavsiye ederim.

 22. Ela dedi ki:

  Romanya konsolosluğu hakkında da bi bilginiz var mı ? Konsolosluğu arıyoruz ama ner bişey söylemiyorlar kafam çok karıştı. Randevu veriyorlar mı bilmiyorum. Git gel yapmakda istemiyorum. Yardım edebilir misiniz ?

  • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

   Maalesef o konuda bir bilgim yok. Bir şekilde konsolosluktan bilgi almaya çalışın, varsa o şehirde bir arkadaşınız direkt konsolosluğa gitsin. Veya internetten Romanya vizesi veren bir acente ile iletişime geçip bilgi almayı deneyin.

   Kolay gelsin şimdiden. İnşallah sorunsuz bir şekilde halledersiniz tüm süreci.

 23. Gizem dedi ki:

  Merhaba. Yazilarini okudum ve gercekten de cok bilgilendirici olmus tesekkurler :) Ben bu sene 2 senelik olmak uzere master icin Budapeste´ye gidecegim. Evi buldum anlastim her sey guzel ama vizeye basvururken kontratla mi basvurmak iyi yoksa gecici bi otel rezervasyonu mu? bir de kontratla basvuracaksam orjinaline gerek var mi? ben de mail olarak gonderilmis hali var cunku. bir de kontratim 6 ayli. Daha sonra bir sorun cikmazsa evde uzatacagiz. Oturum iznini buna gore mi veriyorlar yoksa okulun kabul mektubuna gore mi?

  Cok tesekkurler.

  • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

   Gizem merhabalar,

   Oturum izni ve vizenin süresini elindeki kabul mektubuna göre veriyorlar ilk etapta. Örneğin 6 aylık kabul mektubun varsa 6 aylık izin/vize alabiliyorsun. Sonrasında okuldan alacağın yeni yazıyla birlikte hem vizeyi hem de oturma iznini uzatabiliyorsun.

   Biz oturum izinli vizeye başvurduğumuzdan dolayı ve Macaristan’a gittikten sonraki 1 ay süre içerisinde oturum iznine başvurmamız gerektiğinden dolayı ilk vize başvurusunda konaklama belgeleri üzerinde çok durmuyorlar. Ücretsiz iptal edilebilir hostellerden alacağın 5-7 günlük bir rezervasyon bilgisi yeterli olacaktır. Kontratı ise oturum izni için zaten kullanacaksın.

   Bu arada oturum izni için her ne kadar kabul mektubuna göre süre veriyorlar desem de kabul mektubundaki süreyle kontrattaki sürenin aynı olması gerekiyor diye hatırlıyorum. Yani 2 yıllık kabul belgen bile olsa 6 aylık kontratın varsa oturum iznini de 6 aylık verebilirler. Zira bu konaklama bilgin göçmenlik bürosunda bulunması gerektiğinden 6 aylık kontrata daha uzun süreli oturum izni -tahmin ediyorum ki- vermezler.

 24. Cem dedi ki:

  Merhaba. Tüm evraklarım hazır vaziyette arkadaşımla beraber aynı gün Erasmus için vizeye başvurduk. Arkadaşıma 15 günde çıkan vize şuan bana 37.günde bile çıkmadı. Aradığımda yapacak bir şey yok biz sizi ararız tarzı kestirip atılan bir cevap verdiler. Ne yapabilirim?

  • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

   Maalesef bunun yegane yanıtını sadece konsolosluk verebilir. Eğer imkanınız varsa direkt konsolosluğa gidip bilgi almayı deneyin isterseniz.

 25. yiğit dedi ki:

  merhaba. başvuru sırasında verdiğim fotograflardan herhangi birisinin arkasına mühür basmadılar.bu herhangi bi sıkıntı yaratır mı bana ? 2 foto verdim ordakı yetkiliye birisini forma yapıstrdı birisinide bana direk geri verdi.

  • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

   Eğer o şekilde verdiyseler size problem olmaz. Mühürsüz fotoğraflarla da oturum izni alanlar vardı, merak etmeyin.

 26. Ozan dedi ki:

  Merhaba; okul kabul belgemde okulun kendi yurdunda ikamet edeceğim yazıyor sanıyorum ki ekstra bir oturma adresi belgesi gerekmemekte değil mi?

  • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

   Vize başvurusunda gerekmeyecektir belirttiğiniz gibi bir ibare varsa. Oturma izni alırken zaten ilgili belgeleri ayrıca toparlayacaksınız.

 27. Ozan dedi ki:

  Merhaba uçak biletinizi aldınız mı kısmına hayır diyeceğim çünkü almadım sorun olur mu?

  • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

   Erasmus için gideceğinizden ve kabul belgeniz olacağından sorun olmaz diye tahmin ediyorum.

 28. umur dedi ki:

  Öncelikle bilgiler için çok teşekkür ederim, benim gibi evrak işlerinden kafası çok karışanlar için yaptığınız şey nimet. Ben ufak tefek birkaç şey sormak istiyorum;

  Türkiyedeki üniversiteden Erasmus Değişim Programı ile gittiğinizi ve aylık alacağınız burs miktarını belirtir belge;

  1-Okulumun verdiği To the Embassy of Hungary diye başlayan ve Budapeşte’ye Erasmus ile gittiğimi belirten belgeyi aldım, bu belgenin bir cümlesi de aylık alacağım hibe miktarı ile ilgili. Belgede bir cümle olarak geçen alacağım hibe miktarı yeterli mi, yoksa bunun için hibe sözleşmesi vb gibi bir belge de istiyorlar mı? Yoksa bu tek sayfalık metin istedikleri iki şeyi de kapsamış sayılır mı yahut işimi garantiye almak adına yanımda banka hesabı dökümü götürmek de mantıklı olabilir mi?

  2-Eskişehirde yaşıyorum fakat ikametim hala Ankara’daki aile evim olarak görünüyor. Türkiye’deki ikamet adresi yerine, resmi kayıtlardaki gibi Ankara’yı mı yazmalıyım yoksa bu durum Eskişehir’de okuyorsun madem ikametin neden Ankara görünüyor hala gibi saçma sapan bir soruyla döner mi?

  3-Oturma izninin başlaması ve bitmesini istediğiniz tarih gibi bir kısım var, burada kabul mektubundaki tarihleri mi girmeliyim yoksa kabul mektubu kapsayan günlerden birkaç gün öncesini mi?

  4- Talep formunda siyah-mavi kalem gibi bir mevzu var mı?

  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

   Merhabalar,

   1. Belgede geçen cümle yeterli oluyor. O evrakı götürebilirsiniz hibe aldığınızı gösterir belge olarak.
   2. Herhangi bir problem olmaz. Dilediğiniz adresi yazabilirsiniz ikametgah adresi olarak.
   3. İstediğiniz vize tarihlerini/oturum izni tarihlerini evrakınızdaki erasmus başlangıç-bitiş tarihleriyle aynı yazmanız gerekmektedir. Farklı olduğu durumlarda da geneler evraktaki tarihlere göre vizeyi veriyorlar zaten.
   4. Bildiğim kadarıyla yok. Formu doğru doldurduktan sonra renk çok da önem arzetmeyecektir.

   Kolay gelsin.

   • umur dedi ki:

    Öncelikle yanıtlar için çok teşekkür ederim. Şu kafama çok takıldı; bahar dönemi benim gideceğim okulda (ELTE) 2 şubatta başlıyor. Fakat okul verdiği vize mektubunda Türkiye’yi 22 ocakta terk edecektir yazmışlar, önden gitmek isteyenler olursa diye ki ben de bu gruptayım; önden gidip ev/yurt işleriyle uğramak istiyorum. Fakat kabul mektubumdaki tarihleri girersem otomatikman 2 şubata verecekler vizemi. Talep formundaki başlangıç gününü 22 ocak yazmamda bir sakınca olur mu? Ya da diyelim ki vizemin başlangıç günü olarak 2 şubat dediler ve ben yeşil pasaport sahibiyim, vizemi 2 şubata verseler bile ben daha öncesinde Macaristan’a pasaportumun hakkıyla gidebilir miyim?

    • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

     Bence siz gitmek istediğiniz tarihleri direkt olarak yazın. Gidişi erken (22 Ocak veya daha erken), dönüşü de bitiş tarihinden ileri bir tarih olarak. Zaten konsolosluk vereceği aralığı verecektir. Turistik bir vize vs. olmadığından dolayı o tarihler aslında çok da önemli değil. Eğer ki orada derlerse tarihleri niye bu şekilde yazdın diye, erken gitme sebebi olarak ev-yurt bulma, okula uyum için erken gitmek istiyorum, dönüş içinse okul sonrası kalıp gezmek/görmek istiyorum şeklinde niyetinizi rahatça belirtin. Konsolosluklardan/süreçten bu kadar çekinmeyin. Önemli olan niyetinizi doğru şekilde belirtmeniz. Problem olacağını düşünmüyorum :)

 29. gamze yıldırım dedi ki:

  Merhaba:( Anlaradan oturma ıznı basvurusu yaptım ve pasaportum cıkmıs.Bana kargo şirketi var anlaşmalı ordan gonderebılırız sız ıcıktıgı zaman aradıgımızda bılgı alabılırsınız demıslerdı fakat benı arayan gorevlı bılgıyı basvuru sırasında alacaktınız dedı ve kapattı.Sızın bır bılgınız var mı ? Bir de ben oturma ızn ıtarıhını akademık takvımdekı tarıhlerle aynısını yazdım ama verdıgım takvımden bır hafta once gıdecegımçGirişte sıkıntı çıkar mı? Teşekkür ederim :(((

  • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

   Vize üzerindeki tarihler neyse -yeşil pasaportunuz yoksa- o tarihler dışında hiç bir şekilde yurtdışına çıkamazsınız maalesef. Keşke oturum izni tarihlerini önceden yazsaydınız.

   Sanırım halihazırda pasaportunuza ulaşmışsınızdır. İnşallah sonuç istediğiniz gibi olmuştur.

 30. Okan Yılmaz dedi ki:

  Böyle ayrıntılı, detaylı ve sistematik bir açıklama / bilgilendirme yazısı yazdığınız için teşekkür ediyorum. Kafama takılan şu oldu; şimdi Erasmus öğrencisi olarak gidicem, tabiki de diğer ülkeleri de gezicem. Aldığım vizeden ayrı olarak Schengen vizesi mi almam gerekiyor? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim:)

  • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

   Okan merhabalar,

   Yok. Halihazırda Schengen vizesi aldığınız için problem olmayacaktır. Mevcut vizenizle tüm Schengen üyesi ülkelere sorunsuzca giriş yapabilirsiniz. Yalnız ilk aldığınız vize tek girişlik vizedir. Bu yüzden Schengen bölgesinden çıkmadan önce oturum izninizi mutlaka alın. Pasaportunuzla birlikte oturum izin kartınız da yanınızda olsun. Vizeye ek olarak o karta da ihtiyacınız olacaktır.

 31. Nur Öksüz dedi ki:

  Merhabalar,

  Ben de Erasmus kapsamında yüksek lisansımın güz dönemini Budapeşte’de geçireceğim. Budapeşte’deki okulum, tarihleri 5 Eylül 2016 – 4 Şubat 2017 olarak deklare eden bir davet mektubu gönderdi. Fakat ben uçak biletlerimi 29 Ağustos 2016 gidiş ve 6 Şubat 2017 dönüş olarak almıştım birkaç gün önceden gidip ev kiralamak için ve uçuşlar için iptal hakkım yok. Gidiş tarihimle başlayan en az 1 aylık otel rezervasyonum da var. Ankara’daki konsolosluktan online rezervasyon aldığım zaman bana verebildikleri en yakın tarih ise 4 Ağustos 2016 ve bu süre gidiş tarihime 1 aydan daha kısa bir zaman ediyor. Sizce süreci hızlandırmak ve istediğim tarihlerde vize almak adına aracı kurumla Schengen vizesine başvurup bu vizeyle Macaristan’a gittikten sonra oturma iznine başvurmak doğru olur mu? Bir de -aracı kurum yolu olmazsa- konsolosluktan alacağım D tipi vize okulun belirttiği tarih yerine benim uçuş tarihlerime göre düzenlenebilir mi? Durumu anlatan bir dilekçe yazıp başvuru esnasında teslim etmeyi düşünüyorum, yararlı olur mu sizce?

  Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

   Oturumlu vize başvurusu yapacağınızdan aracı kurumlar size hızlandırmak anlamında fayda sağlayamayabilir. Yine de sormakta fayda var. Genelde başvuru yaptıktan sonra 7-14 gün içerisinde vizeni onaylanıyor ki sizin 1 ayınız var endişe etmeyin derim.

   Genelde vize süresi, davet mektubunuzla paralel oluyor. Ama başvurunuzu yaparken doldurduğunuz formda gidiş-dönüş tarihlerinizi ihtiyacınıza göre yazın, sözlü olarak durumunuzu belirtip/uçak biletinizi gösterin. Her ihtimale karşı yanınızda da bir dilekçe bulunsun -gerek olmayabilir-.

 32. Cansu Şimşek dedi ki:

  Merhabalar. Yazınız gerçekten çok ama çok faydalı. Belgelerimi hazırlarken çok kolaylık sağladı. Benim sormak istediğim, oturma izni talep formunda ev adresimizi soran kısıma türkçe mi yoksa ingilizce mi yazacağız? Yani sokak yerine street, mahalle yerine district gibi? Bir de orada kalacağım yerin adresinde ”name of the public domain” yazıyor. Ne demek istediğini anlayamadım. Yine adresi mi yoksa yurdun adını mı yazacağım. Elimde kaldı, devam edemiyorum formu doldurmaya. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler

  • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

   Biraz geç cevap verebiliyorum, umarım halletmişsinizdir sorunu.

   Kendi ev adresiniz istediğiniz şekilde yazabilirsiniz problem yok. Name of the Public Domain kısmına da posta kodu ve şehir adı dışında adresinizin açık halini yazabilirsiniz. ABC Sokak Bilmem Ne Cad. gibi.

 33. gözde dedi ki:

  merhaba ben erasmusla macaristana gıdecegım ankara konsoloslugundan randevu aldım 18 agustosa verdiler en erken istanbul taa 9 eylul en yakın benım 1 eylulde orda olmam gerekiyor ne yapabılırım daha erken tarıhe alabilirmiyim acentalar daha erken alabilir ucret odersınız dıyen arkadaslarım var yada konsoloslugu ara dıyenler var bi bilginiz varmı?

  • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

   18 Ağustos başvurunuz tahminim 1 Eylül’e sizi yetiştirir. Yine de telefonla ulaşabilirseniz konsoloslukla durumu bir görüşün derim. Hatta onlara da sorun acenteleri. Zira biz hallederiz diye acenteye güvenip ortada kalmak gibi bir sıkıntıyla da karşılaşmayın.

 34. alpergayretli dedi ki:

  Bugun istanbul baskonsoloslugundan vize basvurumu yaptim, yesil pasaport oldugu icin pasaportu almadilar sadece fotografi muhurleyip verdiler, sonuctan haberdar edecekler. Ekstra olarak pasaport fotokopisi ve ogrenci belgesi istedi, yanimda goturdugum icin hemen verdim. Herkesten istiyor mu bilmiyorum temkinli gidin.

  • Aynur dedi ki:

   Merhabalar, bende 28 temmuzda vize görüşmesine gitmiştim.banada yeşil pasaport olduğum için aynı şekilde pasaportumu geri verdiler. Ancak Ankaradan alan yeşil pasaportlu arkadaşımın pasaportunu almışlar.size vize için geri dönüş yaptılar mı acaba bu durum sorun oluyor mu ?

  • Yeşim dedi ki:

   Merhabalar, benim de yeşil pasaportumu almadılar. Daha sonra dönüş yaptılar vizeniz çıktı diye. Bircok kisinin d tipi olarak pasaportuna işlenmiş. Siz d tipi ibaresi olmadan giriş yapıp oturma izni alabildiniz mi?

 35. Burak dedi ki:

  Merhabalar;

  Umarım mesajımı görürsünüz. Hibesiz ve güz+bahar olarak Szeged Üniversitesi’ne gideceğim. Konsolosluk sitesinde Erasmus freemover olarak gidiyorsanız 3 aylık hesap dökümünüz gereklidir diye bir ifade var. Konsolosluğu aradım hayatınızı idame ettirebilecek kadar para gerekli dediler. Peki bu para miktarı neye göre belirlenmektedir? şu anda 6-7 bin lira civarı bir şey gösterebilirim. Ve kyk’nın verdiği her ay yatan 400 liralık bursum da var. Bu şekilde başvursam yeterli olur mu?

  Vereceğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

  • Murat Eray KORKMAZ dedi ki:

   Muhtemelen yeterli olacaktır. Net olarak miktarlar bilgili bir bilgi bulunmuyor. Ancak ortalama aylık 400-500 euro arasında bir meblağ kabul görecektir diye tahmin ediyorum. Maksat 3 ay için size yetecek paranız var mı bunu görmek.Bursla ilgili banka dökümü/ekranlarınızı da ekleyin başvurunuza, sağlam olsun.

 36. Ahmet dedi ki:

  İstanbuldaki konsoloslukta görevli erasmus vizesi için ingilizce mi konuşuyor?

 37. Oğuzhan Yıldırım dedi ki:

  Hocam iyi günler.Ben bu aralar vize için tarih seçeceğim fakat sadece Perşembe günleri var.Başka hiçbir gün yok.Günler değiştimi bilmiyorum bulamadım.Sizce bir sorunla karşılaşırmıyım ?
  Teşekkürler

 38. Ali dedi ki:

  Selamun Aleykum abi. Şimdiki günlerde Ankaradan vize başvurusu yapıldığı zaman vizeyi ne zamana kadar alabiliyorus bilginiz varmı acaba?

 39. Cihangir dedi ki:

  Daha bugün vize için konsolosluktaydım. Konsolosluk kağıthane polat ofise taşınmış bu arada. İstenen belgeler yukardakilere ek olarak öğrenci belgesi ve pasaport fotokopisi ayrıca rezervasyonu 21 günlük olarak istediler gidecek olan ve burayı okuyan arkadaş varsa en azından bundan sonrası için yardımcı olur umarım ben de bahar dönemi için gidiyorum bme’ye :)

 40. mertoperto dedi ki:

  21 gün rezervasyon mu çok fazla değil mi 5 -10 günlük bi rezervasyon yetmez mi ? ev bakmaya gidiyorum zaten bütün paramı dandik bi hostele verme niyetinde değilim

  • Yeterli elbette.

   Ayrıca rezervasyon sadece vize başvurusu aşamasında evrak olarak geçerli. O yüzden ücretsiz iptal edilebilen rezervasyonlardan yaptırıp vize aldıktan sonra rezervasyonu iptal edebilir/değiştirebilirsiniz.

 41. ender dedi ki:

  merhaba, 24 ağustosta erasmusa gideceğim. randevu almak istiyorum ama seyahat acentası çıkıyor surekli. ve uzun süreli olduğu için acentalar cıkarmıyormuş. konsoloslukla görüşmem gerekiyormuş. nasıl randevu alabilir??

 42. tolga dedi ki:

  Merhaba, formun 2.sayfasının sonundaki conditions of return’de
  visa kutucuğuna yes mi işaretlememiz gerekiyor?

 43. Sergen dedi ki:

  Vize görüşmesi mülakatı ingilizce mi? İstanbul da

 44. Ali dedi ki:

  Merhabalar, öncelikle bu detaylı bilgilendirme için çok teşekkürler.Gelecek dönem erasmus+ öğrenim hareketliliği programı ile Budapeşte’ye gitmeye hak kazandım.Şu anda da vize işlemleri için uğraşıyorum fakat çok kolay dediğiniz formları doldurmakta aşırı zorluk çekiyorum.Link bıraktığınız örnek formlara ise ulaşamadım sanırım kaldırılmış.Lütfen yardımcı olur musunuz? Appendix 14 ve Residence Permit form adındaki belgelerden gerçekten hiçbir şey anlamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: